flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон про середню освіту оскаржують у Конституційному Суді

23 березня 2020, 11:52

19 березня 2020 року до Конституційного Суду України надійшло конституційне подання 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16 січня 2020 року.

Депутати вважають, що оспорюваний Закон не відповідає низці статей Конституції України та не узгоджується з нормами міжнародного права.      

Зокрема, у поданні зазначено, що статтею 5 Закону визначається, що особам, які належать до національних меншин України обмежено конституційне право на навчання рідною мовою – мовою національних меншин в комунальних закладах освіти для здобуття середньої загальної освіти, гарантоване частиною 5 статті 53 Конституції України.

«Статтею 5 Закону дискримінаційно встановлюються переваги (привілеї) за мовними ознаками та етнічним походженням: особам, які належать до корінних народів України, гарантується право здобувати повну загальну середню освіту в державному, комунальному чи корпоративному закладі освіти мовою відповідного корінного народу поряд з державною мовою (частина 4) та встановлюються привілеї для осіб, які належить до національних меншин України, мови яких є національними мовами Європейського Союзу (частина 6), порівняно з особами, які належить до національних меншин України, яким гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття лише початкової освіти поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини (частини 5)», – вважають депутати.

Вони зауважують, що при цьому до офіційних мов Європейського союзу належать англійська, болгарська, грецька, данська. естонська, ірландська, іспанська, італійська, латинська, литовська, мальтійська, нідерландська, німецька, польська, португальська, румунська, словацька, словенська, угорська, фінська, французька, хорватська, чеська, шведська мови. Водночас за даними Всеукраїнського перепису 2001 року в Україні проживали представники 130 національностей і народностей, зокрема: українці (77,8%), росіяни (17,3%), білоруси (0,6%), молдавани та кримські татари – по 0,5%, болгари – 0,4%, угорці, румуни та поляки – 0,3%, євреї, вірмени, греки, татари – о,2%, цигани, айзербайджанці, грузини, німці, гагаузи – 0,1%, інших національностей – 0,4%.

«Наведене підтверджує, що відповідні норми статті 5 Закону ставлять у нерівне положення таких осіб, а отже є дискримінаційними. На необхідність усунення дискримінації між офіційними та неофіційними мовами звертається увага і у висновку Європейської комісії за демократію через право (Венеціанської комісії) від 8-9 грудня 2017 року № 912/2017», – йдеться у скарзі.

Повний текст конституційного подання можна переглянути за цим посиланням.