Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Верховна Рада схвалила у другому читанні та в цілому Кодекс України з процедур банкрутства. Цей документ підтримали 237 народних депутатів.
Кодекс України з процедур банкрутства викладено у чотирьох книгах: загальна частина, арбітражний керуючий, банкрутство юридичних осіб, відновлення платоспроможності фізичної особи.
Прийнятим Кодексом встановлено умови та порядок відновлення платоспроможності боржника-юридичної особи або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури з метою повного або часткового задоволення вимог кредиторів.
У Нацбанку пояснюють, що Кодекс вирішує важливе соціальне питання неплатоспроможності позичальників – фізичних осіб, які до цього часу не мали можливості ініціювати та пройти процедуру банкрутства. Відтепер позичальник, який потрапив у скрутне матеріальне становище, може офіційно ініціювати своє банкрутство. Важливо, що стати ініціатором позову про банкрутство згідно кодексу може тільки сам позичальник, а не кредитор.
Для подібних випадків у таких країнах, як Сполучені Штати Америки, ФРН, Латвія, Польща та інших, існує спеціальне законодавство, спрямоване на розв’язання тимчасових проблем громадян. Воно забезпечує надання допомоги чесним боржникам шляхом передусім реструктуризації боргів, а в разі неможливості боржником у майбутньому погасити борги – їх списання.
Так, у Кодексі процедур банкрутства пропонується:
запровадити процедуру "fresh start" для відновлення платоспроможності боржника у максимально стислі терміни. Якщо громадянин опинився у скрутному становищі, то держава дасть можливість почати фінансове життя з чистого аркуша;
встановити мінімальні бар’єри на шляху до звернення громадян до такого юридичного механізму, як відновлення платоспроможності;
передбачити участь арбітражного керуючого, який допоможе боржнику розв’язати його фінансові проблеми;
задля виключення можливості шахрайства передбачити тести на добросовісність: на вході у систему, у самому процесі розгляду справи та щодо наслідків визнання особи банкрутом.
Також від тепер процедура банкрутства і для юридичних осіб стане ефективнішою і прозорішою. Так, кодекс:
мінімізує можливість фіктивного банкрутства, що позитивно вплине на захист прав кредиторів, і як наслідок буде сприяти відновленню кредитування;
продаж майна підприємств-банкротів буде проходити виключно через електронні аукціони;
скоротяться строки процедури банкрутства.