flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Оприлюднено антирейдерський указ Президента України

22 липня 2019, 17:14

Президент України Володимир Зеленський 22 липня 2019 року підписав Указ № 542/2019 «Про заходи щодо протидії рейдерству»

Указ, серед іншого, передбачає розробку та ухвалення найближчим часом законопроекту, спрямованого на посилення гарантій захисту державою речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, захисту прав засновників (учасників) юридичних осіб та протидію рейдерству.

Мова йде, серед іншого, про перегляд структури Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

Пропонується запровадити можливість здійснення окремих реєстраційних дій на порталі електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – портал електронних сервісів) в автоматичному режимі без участі державного реєстратора, а також створення єдиного електронного реєстру нотаріальних дій.

Також серед пропозицій: виключення акредитованих суб’єктів з числа суб’єктів, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації речових прав і здійснення реєстраційних дій виключно нотаріусом, який вчинив відповідну нотаріальну дію, за принципом одночасності.

Проведення реєстраційної дії повинно здійснюватися на підставі судових рішень, відомості про які відсутні в Єдиному державному реєстрі судових рішень, виключно після отримання відповідного судового рішення, достовірність якого засвідчена кваліфікованим електронним підписом.

Договори про відчуження частки у статутному (складеному) капіталі юридичної особи, крім договорів, створених на порталі електронних сервісів і підписаних з використанням кваліфікованого електронного підпису, повинні нотаріально посвідчуватися.

Планується посидити захист відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань від їх несанкціонованого чи випадкового видалення (зміни або знищення), у тому числі шляхом запровадження додаткового підтвердження вчинення реєстраційної дії, зокрема з використанням мобільного електронного підпису (Mobile ID) та інших схем електронної ідентифікації.

«Серед ключових технологічних змін – автоматичний моніторинг ризикових транзакцій із подальшим підтвердженням / зупинкою реєстраційних дій, створення бек-офісу, що переглядатиме транзакції з підвищеним ризиком, фото- та відеофіксація учасників транзакцій; запровадження додаткового підтвердження здійснення реєстраційних операцій (наприклад, SMS-пароль або MobileID) та додаткової авторизації учасників транзакції (наприклад, ЕЦП)», – пояснюють у Президента.

Також визначаються критерії ризикованих реєстраційних дій та запроваджуються їх автоматичний моніторинг.

Окрім того, пропонується посилити відповідальність за порушення законодавства у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та у сфері державної реєстрації.