flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Підтвердження повноважень захисника чи адвоката у кримінальних та цивільних процесах

16 лютого 2018, 16:46

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду роз’яснив, що для підтвердження повноважень захисника на участь у кримінальному провадженні необхідно всього два документи. А саме, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордер, договір із захисником або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

«Здавалося б, не таке вже й важливе питання. Апеляційний суд повернув скаргу адвоката з тої причини, що він на підтвердження своїх повноважень надав тільки ордер та не надав договору. Захисник не погодився з такою правовою позицією апеляційного суду та звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду», –  зазначила суддя-спікер Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Тетяна Шевченко.

«Колегія суддів Касаційного кримінального суду під головуванням судді Бущенка А.П., зробивши ґрунтовний аналіз правових норм, дійшла висновку про те, що «п. 2 ч. 1 ст. 50 КПК визначає, що повноваження захисника мають вважатися підтвердженими, якщо - на додаток до документу, передбаченого п.1, – захисник надав хоча б один з документів, передбачених п.2 ч.1 цієї статті». Тобто надання захисником тільки свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордеру було достатньо для визнання його особою, що має право оскаржити судове рішення в апеляційному порядку», – зауважила Тетяна Шевченко.

Детальніше з постановою можна ознайомитися за посиланням.

В цивільному судочинстві згідно ст. 62 ЦПК України та ст. 12, 26 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» повноваження адвоката як представника, крім свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю і посвідчення адвоката України, можуть підтверджуватись також: довіреністю фізичної чи юридичної особи, договором про надання правової допомоги або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.