Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Верховна Рада України внесла низку змін до законодавства, які раніше спричинили програш Україною справ у Європейському суді з прав людини.
Так, у трьох справах «Горшков проти України», «Анатолій Руденко проти України» та «Наталія Михайленко проти України» ЄСПЛ вказав на відсутність в українському законодавстві механізму захисту прав недієздатних осіб та попередження свавілля при їх госпіталізації в психіатричних закладах.
Зокрема, у рішеннях Європейського суду йшлося про право звертатися до суду щодо перегляду рішення про визнання недієздатності як одне із найважливіших прав для відповідних осіб, яке в українському законодавстві не гарантувалося.
Змінами, проголосованими депутатами до Цивільного процесуального кодексу, передбачається право недієздатної особи звертатися із заявою до суду про поновлення її цивільної дієздатності.
Також зміни вносяться і до Кримінального процесуального кодексу. Передбачається, що особи, до яких застосовуються примусові заходи медичного характеру, зможуть звертатися до суду щодо зміни чи припинення застосування судом примусових заходів медичного характеру.
Крім того, пацієнти психіатричних закладів зможуть пред'являти у суді висновок незалежних експертів-психіатрів при розгляді судом питання про продовження, зміну чи припинення застосування примусових заходів медичного характеру.