Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
8 липня цього року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів».
Згідно норм Закону, аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, одержаними на її утримання, а також на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до Цивільного кодексу України.
Закон встановлює, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Спрощено порядок звернення до суду з питання стягнення аліментів на утримання дитини.
Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, або ж про видачу судового наказу про стягнення аліментів твердій грошовій сумі у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Судовий наказ може бути видано судом, якщо вимога про стягнення аліментів не пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.
Позивачі у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Закон обмежує боржника у праві подати заяву про скасування судового наказу про стягнення аліментів.
Водночас, у разі видачі судового наказу про стягнення аліментів у частині від заробітку платника аліментів, боржник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів.
За період з 08.07.2017 року по 26.10.2017 року Новокаховським міським судом Херсонської області було видано 19 судових наказів про стягнення аліментів, у тому числі:
12 судових наказів про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на користь 14 неповнолітніх дітей;
7 судових наказів про стягнення аліментів у частці від заробітку платника аліментів на користь 8 неповнолітніх дітей.
Відмовлено у видачі судових наказів у 5 справах, у тому числі, про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини – у 1 справі.
В 1 справі провадження у справі закрито відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 205 ЦПК України, враховуючи той факт, що судом вже ухвалено рішення суду, яке набрало законної сили, з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Як повідомив раніше заступник Міністра юстиції з питань виконавчої служби Сергій Шкляр, з початку року державною виконавчою службою в Україні забезпечено сплату 1,7 млрд. грн аліментів на користь більше 500 тисяч дітей. Найбільші суми стягнуто з боржників у Дніпропетровській, Донецькій та Полтавській областях.