flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ судової практики на тему: «Електронне правосуддя: між ідеєю та втіленням»

На виконання завдання Апеляційного суду Дніпропетровської області щодо проведення узагальнення судової практики на тему: «Електронне правосуддя: між ідеєю та втіленням» Кіровським районним судом м. Дніпропетровська здійснено вивчення та проведений аналіз судової практики із вищевказаного питання.

Метою даного узагальнення є виявлення та аналіз помилок.

Об’єктом узагальнення судової практики були справи Кіровського районного суду м.Дніпропетровська.

Задля реалізації своєчасного інформування учасників цивільного процесу про дату, час і місце судового розгляду справи у 2013 році була запроваджена можливість здійснювати їх оповіщення шляхом надіслання SMS-повісток про виклик до суду.

Використання сервісу отримання SMS-повісток значно полегшує процедуру оповіщення учасників процесу про місце, дату і час судового розгляду справи незалежно від їх місцезнаходження.

Завдяки можливості здійснювати надіслання SMS-повісток, Кіровським районним судом м.Дніпропетровська з 1 січня 2018 року було відправлено 7098 SMS-повісток, з яких не було доставлено оператором мобільного зв’язку 905 SMS-повісток через технічні помилки.

Щодо, надсилання процесуальних документів електронною поштою учасникам судового процесу, повідомляємо, що з 1 січня 2018 року було здійснено всього 673 відправки, з яких:

Так, враховуюче вищевикладене приходжу до висновку, що інформування за допомогою надіслання SMS-повісток застосовується частіше.

Починаючи з 01 січня 2018 року Кіровським районним судом м.Дніпропетровська проведено 73 відеоконференції.

Використання відеозв'язку значно прискорює процес одержання доказів (особливо коли допитуваний знаходиться за межами міста). Крім того, застосування відеозв'язку дозволяє реалізувати право конфронтації при допиті свідка, що знаходиться за межами території міста. Відеозв’язок надає обвинуваченому відповідну і належну можливість допитувати свідків, що показують проти його, або під час дачі їм своїх показань, або на більш пізньому етапі судового розгляду.

Так, у провадженні судді Кіровського районного суду м.Дніпропетровська перебуває обвинувальний акт у кримінальному провадженні відносно Середи Володимира Миколайовича обвинуваченого за ч.1 ст.384 Кримінального кодексу України, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016040670000856 від 19 березня 2015 року.

При розгляді даної справи виникла необхідність в допиті судового експерта Редько В.С. в якості свідка.

Судовий експерт Редько В.С. мешкає в м. Харків, що розташовано на великий відстані від Кіровського районного суду м. Дніпропетровська.

Згідно п.5 ч.1 ст. 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження) у разі наявності інших підстав, визначених судом достатніми.

Відповідно до ч. 2 ст. 336 КПК України суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження. У разі якщо сторона кримінального провадження чи потерпілий заперечує проти здійснення дистанційного судового провадження, суд може ухвалити рішення про його здійснення лише вмотивованою ухвалою, обґрунтувавши в ній прийняте рішення.

З урахуванням того, що судовий експерт знаходиться у м. Харкові, що знаходиться на великій відстані від Кіровського районного суду м. Дніпропетровська, змоги самостійно приїхати не мав, для об’єктивного та неупередженого розгляду кримінального провадження, суд вважав за необхідне провести судове засідання за участю судового експерта Редько В.С. в режимі відеоконференції.

Застосування відеозв'язку не суперечить принципам безпосередності, усності і змагальності, оскільки свідки і потерпілі доступні як суду, так і захисту і можуть бути допитані про усіх обставинах, що мають значення для справи. Одержання доказів за допомогою відеозв'язку може бути найкращою альтернативою, дозволяючи суду безпосередньо спостерігати за поводженням допитуваного, його емоціями, жестами, виразом обличчя, голосом, реакцією на поставлені питання, тобто враховувати всю повноту факторів, що впливають на оцінку індивідуальних показань, дозволяє суду безпосередньо заслуховувати показання допитуваного, що, безумовно, сприяє більш ретельному і повному встановленню обставин справи.

Заяви по справам, що перебувають у провадженні Кіровського районного суду м.Дніпропетровська, які надходять електронною поштою, реєструються в АСДС та передаються суддям в провадженні яких перебувають справи. Позовних заяв та апеляційних скарг надісланих електронною поштою до Кіровського районного суду м.Дніпропетровська не надходило.

Проблемних питань з електронними документами та електронними доказами у суддів Кіровського районного суду м. Дніпропетровська не виникало.


Голова

Кіровського районного суду

м. Дніпропетровська                                                                                       О.О.Смольняков

 

Виконавець:

Онбиш А.О.