flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ судової практики розгляду цивільних справ у порядку спрощеного провадження з часу дії ЦПК України у новій редакції

На виконання завдання Апеляційного суду Дніпропетровської області щодо проведення узагальнення судової практики розгляду цивільних справ у порядку спрощеного провадження з часу дії ЦПК України у новій редакції, Кіровським районним судом м. Дніпропетровська здійснено вивчення та проведений аналіз судової практики із вищевказаного питання.

Метою даного узагальнення є виявлення та аналіз помилок, допущених судом при розгляді справ у порядку спрощеного провадження з часу дії ЦПК України у новій редакції.

Об’єктом узагальнення судової практики були рішення Кіровського районного суду м. Дніпропетровська у порядку спрощеного провадження.

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч. 4 ст. 19 ЦПК). Ідея запровадження цієї новації очевидна – полегшити життя і сторонам правових конфліктів, і судам, дозволивши судовий розгляд певної категорії справ за коротшою процедурою, простішою в порівнянні з загальним порядком.

Так, ЦПК України передбачає, що у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються:

1)  малозначні справи;

2)  справи, що виникають з трудових відносин;

3)  будь-які інші справи, за винятком деяких категорій (обмеження передбачені п.4 ст. 274 ЦПК України).

Якщо йдеться про справи, що виникають із трудових відносин, проблемних питань не виникало. Але стосовно кваліфікації справ як малозначних слід звернути увагу, що це також новація цивільного процесуального закону і сталої практики не напрацьовано.

У розумінні ЦПК України малозначними справами є:

1) справи, у яких ціна позову не перевищує 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у 2018 році це справи з ціною позову менше 176 200 грн., якщо заява, скарга подається до суду в період із 1 січня по 30 червня, менше 184 100 грн. – у період із 1 липня по 30 листопада та менше 192 100 грн., – у період із 1 до 31 грудня). Зміна розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб відбувається у зв’язку із ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік».

2) справи незначної складності, якщо малозначними їх визнає суд.

Проаналізувавши процесуальні правила, що стосуються вирішення питання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження (ст. ст. 274-277 ЦПК), можна дійти таких висновків.

У будь-якій справі на стадії вирішення питання про відкриття провадження суддя насамперед повинен перевірити чи є ця справа малозначною або чи є підстави визнавати її такою.  Так, є справи, які є малозначними  в силу закону (з ціною позову менше 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), є справи, які ні в якому разі не можуть бути визнані малозначними (щодо спадкування, щодо приватизації державного житлового фонду та деякі інші).

Якщо справа є малозначною за законом, то визнавати її такою судом немає необхідності. Достатнім буде констатувати ознаку малозначності справи в силу закону та відкрити провадження в малозначній справі для її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з цих підстав, зазначивши про них в ухвалі. Підставами розгляду такої справи в порядку спрощеного провадження зазначаються в ухвалі – п. 1 ч. 6 ст. 19, п. 1 ч. 1 ст. 274 ЦПК.

Так, з часу дії ЦПК України в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017, а саме з 15.12.2017 в провадженні Кіровського районного суду м. Дніпропетровська перебувало 669 цивільних справ позовного провадження, з яких розглянуто 82 цивільні справи за правилами спрощеного позовного провадження, з них:

Справи, про спрощену процедуру розгляду яких заявлено позивачем – в провадженні Кіровського районного суду м. Дніпропетровська не перебувало.

Щодо кількості ухвал про перехід до розгляду за правилами загального позовного провадження повідомляємо, що було винесено 9 ухвал суду (п’ять копій судових рішень надається у додатку).

Так, суддею Кіровського районного суду м. Дніпропетровська було винесено ухвалу від 29.01.2018 якою було відкрито провадження по справі №203/14/18 за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» до Хижняка Романа Вікторовича про стягнення заборгованості за кредитним договором та останню призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

20.03.2018 відповідачем Хижняк Р.В. було подано зустрічний позов до ПАТ КБ «Приватбанк», ухвалою від 29.03.2018 судом було прийнято зустрічний позов Хижняк Р.В. до спільного розгляду з первісним позовом та з урахуванням положень ч.4 ст.193 ЦПК України суд перейшов до подальшого розгляду справи за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого судового засідання.

29.03.2018 року було призначено підготовче засідання за останньою справою. В підготовчому судовому засіданні представник позивача за первісним позовом не заперечував проти призначення справи до розгляду по суті. Відповідач, будучі належним чином повідомлений про день та час слухання справи, до суду не з’явився, про причини своєї неявки не повідомив, що з урахуванням положень ч.2 ст.198, ч.2 ст.223 ЦПК України, не перешкоджає проведенню підготовчого засідання.

Відповідно до ч.2 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: залишення позовної заяви без розгляду, закриття провадження у справі, закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Врахувавши відсутність підстав для залишення заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, виконання в підготовчому судовому засіданні вимог ч.2 ст.197 ЦПК України та вирішення питань про всі процесуальні дії, які необхідно вчинити до закриття підготовчого провадження та початку судового розгляду, суд прийшов до висновку про можливість закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Із запровадженням нової форми судового процесу – спрощеного позовного провадження з’явилась невелика процесуальна економія часу, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться, а відповідно і без проведення судового засідання.

За час дії нового ЦПК України до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін не подавались, а отже ми не маємо провести аналіз застосування частин п’ятої – сьомої статті 279 ЦПК України.

Отже, при вирішенні питання щодо розгляду справ у порядку спрощеного провадження у суддів Кіровського районного суду м. Дніпропетровська виявлено не було,  проблемних та спірних питань у суддів Кіровського районного суду м. Дніпропетровська при розгляді цивільних справ у порядку спрощеного провадження не виникало.


В.о. голови

Кіровського районного суду

м. Дніпропетровська                                                                                      О.О. Смольняков

 

Виконавець:

А.О.Онбиш