flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ судової практики розгляду малозначних справ судами першої інстанції

На виконання завдання Апеляційного суду Дніпропетровської області щодо надання інформації для узагальнення судової практики розгляду малозначних справ судами першої інстанції, Кіровським районним судом м. Дніпропетровська здійснено вивчення та проведено аналіз судової практики із вищевказаного питання.

Метою даного узагальнення є виявлення та аналіз помилок, допущених судом при розгляді малозначних справ.

Об’єктом узагальнення судової практики були рішення Кіровського районного суду м. Дніпропетровська у малозначних справах.

Перш за все зазначимо, що визначення категорій малозначних справ наведено у ч. 6 ст. 19 ЦПК, яка розміщена у розділі ЦПК «Загальні положення». Вказане дає обґрунтовані підстави стверджувати, що законодавець мав на увазі певну властивість справи, яка відносить її до малозначної, незалежно від того, визнав її такою суд першої чи апеляційної інстанції. Особливостей щодо застосування Загальних положень ЦПК при перегляді судових рішень в апеляційному чи касаційному порядках ЦПК не містить.

Крім того, під час вирішення питання про малозначність справи враховується положення ч. 3 ст. 3 ЦПК, відповідно до якої провадження в справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 нового ЦПК цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими Цивільним процесуальним кодексом України, у порядку наказного провадження; позовного провадження (загального або спрощеного); окремого провадження.

Частина 1 ст. 274 ЦПК України визначає, що у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються: 1) малозначні справи; і 2) справи, що виникають з трудових відносин, а згідно ч. 2 цієї статті - може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій статті 274 ЦПК України.

Частиною 3 ст. 274 ЦПК України суду надано повноваження для того, щоб вирішити, чи розглядати справу в порядку спрощеного провадження, адже встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:

1) ціну позову;

2) значення справи для сторін;

3) обраний позивачем спосіб захисту;

4) категорію та складність справи;

5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо;

6) кількість сторін та інших учасників справи;

7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес;

8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Водночас ч. 4 ст. 274 ЦПК України встановлено, що в порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:

1) що виникають з сімейних відносин, крім спорів про стягнення аліментів та поділ майна подружжя;

2) щодо спадкування;

3) щодо приватизації державного житлового фонду;

4) щодо визнання необґрунтованими активів та їх витребування відповідно до глави 12 цього розділу;

5) в яких ціна позову перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

6) інші вимоги, об'єднані з вимогами у спорах, вказаних у пунктах 1 - 5 цієї частини.

Як бачимо, вирішення судом питань, пов'язаних з розглядом справи, за критерієм малозначності спору передбачає широкі дискреційні повноваження суду (судді), а тому є необхідність на практиці виробити критерії, відповідно до яких такий чинник як малозначність повинен бути оцінений об'єктивно.

У розумінні ЦПК України малозначними справами є:

1) справи, у яких ціна позову не перевищує 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у 2018 році це справи з ціною позову менше 176 200 грн., якщо заява, скарга подається до суду в період із 1 січня по 30 червня, менше 184 100 грн. – у період із 1 липня по 30 листопада та менше 192 100 грн., – у період із 1 до 31 грудня). Зміна розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб відбувається у зв’язку із ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік».

2) справи незначної складності, якщо малозначними їх визнає суд.

Проаналізувавши процесуальні правила, що стосуються вирішення питання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження (ст. ст. 274-277 ЦПК), можна дійти таких висновків.

У будь-якій справі на стадії вирішення питання про відкриття провадження суддя насамперед повинен перевірити чи є ця справа малозначною або чи є підстави визнавати її такою.  Так, є справи, які є малозначними  в силу закону (з ціною позову менше 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), є справи, які ні в якому разі не можуть бути визнані малозначними (щодо спадкування, щодо приватизації державного житлового фонду та деякі інші).

Якщо справа є малозначною за законом, то визнавати її такою судом немає необхідності. Достатнім буде констатувати ознаку малозначності справи в силу закону та відкрити провадження в малозначній справі для її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з цих підстав, зазначивши про них в ухвалі. Підставами розгляду такої справи в порядку спрощеного провадження зазначаються в ухвалі – п. 1 ч. 6 ст. 19, п. 1 ч. 1 ст. 274 ЦПК.

З часу дії ЦПК України в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017, а саме з 15.12.2017 в провадженні Кіровського районного суду м. Дніпропетровська перебувало 753 цивільних справи позовного провадження, з яких розглянуто 87 цивільні справи за правилами спрощеного позовного провадження, з них:

Так, у провадженні судді Кіровського районного суду м. Дніпропетровська перебувала цивільна справа № 202/6915/17 (провадження № 2/0203/513/2018) за позовом Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» до Никифорової Ірини Анатоліївни про стягнення заборгованості за кредитним договором.

30 січня 2018 року до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська надійшла вищезазначена цивільна справа, яку ухвалою Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 14 грудня  2017 року було передано для розгляду за підсудністю.

01 лютого 2018 року справу прийнято до провадження та приймаючи до уваги положення ст.11, ч.ч.4-6 ст.19, ст.274, ч.1 ст.277, ч.5 ст.279 ЦПК України, характер спірних правовідносин, предмет спору та ціну позову, справу було призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого посилався на те, що 19.04.2013 року між банком та відповідачем було укладено кредитний договір, відповідно до якого останній отримав кредит у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку, зі сплатою відсотків за користування кредитом в розмірі 48% на рік на суму залишку заборгованості за кредитом. Свої зобов’язання за кредитним договором позичальник не виконує, в зв’язку з чим, станом на 21.08.2017 року має заборгованість в сумі 68498 грн. 05 коп., що складається з заборгованості по кредиту в сумі 38000 грн., заборгованості по процентам за користування кредитом в сумі 30498 грн. 05 коп. В зв’язку з цим позивач просив стягнути з відповідача заборгованість за кредитним договором в сумі 68498 грн. 05 коп.

24 травня 2018 року було винесено заочне рішення яким позов Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» до Никифорової Ірини Анатоліївни про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити повністю. Стягнуто з Никифорової Ірини Анатоліївни на користь Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» заборгованість за кредитним договором від 19 квітня 2014 року, яка утворилась станом на 21 серпня 2017 року, в сумі 68498 грн. 05 коп., що складається з заборгованості по кредиту в сумі 38000 грн., заборгованості по процентам за користування кредитом в сумі 30498 грн. 05 коп. Стягнуто з Никифорової Ірини Анатоліївни на користь Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» судовий збір в сумі 1600 грн.

Стосовно кваліфікації справ як малозначних слід звернути увагу, що це також новація цивільного процесуального закону і сталої практики не напрацьовано.

За час дії нового ЦПК України в провадженні суддів Кіровського районного суду м.Дніпропетровська малозначних справ, що становлять значний суспільний інтерес або мають виняткове рішення для учасників справи та малозначних справ, вирішення яких має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики, не перебувало, зупинення проводження у малозначних справах не проводилось, а отже ми не маємо можливості провести аналіз.

Відповідно до ст. 275 ЦПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. З цього приводу повідомляємо, що суддями Кіровського районного суду м.Дніпропетровська порушень не зафіксовано.

Отже, при розгляді малозначних справ у суддів Кіровського районного суду м. Дніпропетровська порушень виявлено не було,  проблемних та спірних питань у суддів Кіровського районного суду м. Дніпропетровська не виникало.

Надаємо статистичні дані щодо розгляду малозначних справ у відсотковому співвідношенні до розглянутих справ:


В.о. голови

Кіровського районного суду

м. Дніпропетровська                                                                                                  С.Ю.Казак

 

Виконавець:

Онбиш А.О.

(056)745-33-03